utorok 29. júla 2014

Ako sa dostať do Kanady? (vízová procedúra)

Kanada a víza?
Ak chcete cestovať do Kanady na dovolenku, nie je problém. Slovensko má s Kanadou (podobne ako s USA) bezvízový styk, takže okrem pár drobností nemusíte nič riešiť.

Ak však mienite makať a pracovať, cesta je o poznanie zložitejšia. Existuje niekoľko druhov víz, pracovných povolení v mnohých kategóriách, od najjednoduchšej cesty cez program Working holiday, cez programy skilled worker (vyučení odborní pracovníci -Ing.,...) po PR (Permanent resident) čo predstavuje trvalý pobyt v Kanade. Symbolizuje je malá kartička, ktorá vám dovoľuje pracovať kdekoľvek v kanade bez časových limitov - teda žiadne víza už nepotrebujete. Držitelia PR však musia počas obdobia 5 rokov minimálne dva roky fyzicky byť v Kanade. Ďalším krokom je len kanadské občianstvo.

Ako mnohí pred nami a predpokladám i po nás, uchádzali sme sa o najjednoduchšiu cestu ako pracovať v Kanade - Working holiday. WH (Working holiday - pracovné prázdniny) je program pre mladých (18-35), ktorý ponúka ročné pracovné víza bez ohľadu na provinciu a zamestnávateľa (pozn. autora: nie všetky štáty sveta WH majú). Pre CZ aj SVK sa do programu prihlasuje online, čo v dnešnej dobe nepredstavuje žiadnu výzvu. Pozor, výzvu predstavuje obmedzený počet miest, ktoré Kanada štátom udeľuje! Počet je limitovaný a riadi sa systémom, "kto prvý príde, prvý melie". Kvóta pre CZ bola pre rok 2014 okrúhlych 1000 miest, pre Slovensko sa vyčlenilo miest 315. Dostať sa do obmedzeného počtu miest predstavuje prvú fázu celej žiadosti. Systém je nastavený pre všetky krajiny rovnako. Ottawa oznámi 24-48 hodín dopredu dátum a čas otvorenia kvóty a všetci uchádzači musia byť pripravení. Po otvorení kvóty je nutná registrácia do systému Kompass a následné vyplnenie niekoľkých dotazníkov. Po ich odoslaní vám príde e-mail s číslom, na ktorého základe viete či v kvóte ste, alebo nie. Pre Čechy otvorili program na konci januára 2014 a Miške sa do 20 minút podarilo všetko vyplniť a odoslať a bez problému bola v kvóte. Slovensko dosť naťahovali, stúpala nervozita jednak z naťahovania času a jednak z toho, že čoraz viac ľudí sa chcelo do kvóty odstať. Deň D nastal 1.4.2014 o 16:00 SEČ a skončil približne 16:06! Áno, za 6 minút bolo po všetkom a všetky miesta rozdelené. V tomto kroku musíte mať všetko naštudované od A po Z. Ako? Informácie z relevantných stránok na FB najmä agentúre WSI a Andrejke Chlebíkovej, ktorá všetkých usmerňovala a trpezlivo pomáhala. K WSI sa dostanem v ďalších článkoch. Úspech tréningu, štúdia a výmeny informácii sa dostavil a všetci traja sme sa do kvóty dostali. Moje miesto bolo 166, Dušan s Borisom to zvládli ešte lepšie. Najdôležitejšie bolo, že sme všetci tam, v kvóte.

Druhá fáza spočíva v odosielaní dokumentov, ktoré kanadská strana hodnotí A) resumé (pojem CV sa nepoužíva) a pas + platíte poplatok cca 100€. Následne obdržíte dopis, v ktorom Vás (ne)pozvú ďalej. Ďalším krokom je vaša podrobná dokumentácia - Ottawa požaduje zaslanie/upload dokumentov - pas + všetky opečiatkované strany, vyššie spomínaný dopis, fotka v požadovanom formáte, vyplnené formuláre - nič zložité ani náročné. U mňa trvala odpoveď 11 pracovných dní, a mal som dopis na ktorého základe môžem vstúpiť na územie Kanady (na hraniciach dostanem do pasu pracovné povolenie). Dopis o vstupe tzv Port of Entry platí jeden rok a pracovné povolenie platí jeden rok od vstupu na kanadské hranice. Potom ste volný ako vták a je len otázkou, ktorým smerom vás kanadský vietor zaveje.

Sedem týždňov pred odletom

Je 29.7.2014 a máme necelé dva mesiace pred odletom do kanadského Calgary. Zajtra máme "výborové" stretnutie, kde sa stretneme a prediskutujeme aktuálne záležitosti a začiatok priprav, nákupov, čo so sebou ako i organizačnú stránku veci. Leto je v Bratislave viac zamračené ako slnečné, takže predpoklady slnenia sa na 100% nevychádzajú, čo však nejako mimoriadne nevadí. Už čoskoro vymeníme Bratislavu za najväčšie mesto kanadskej provincie Alberta (možno už zasnežené).

Poďme však pekne po poriadku, ako striktný prívrženec racionalizmu mám rád, keď má všetko hlavu a pätu, články dávajú chronologický aj logický zmysel a preto sa budem snažiť písať zmysluplne.

Cieľ blogu?
Tento blog je mojím prvým a jeho primárnym cieľom je uchovanie spomienok z Kanady, dokumentácia zážitkov, ciest a výletov, skúseností dobrých aj zlých. Bude nepochybne zaujímavé si o niekoľko rokov, nech už budeme kdekoľvek tieto riadky čítať a s odstupom času vnímať realitu a chod udalostí. Druhým zmyslom, prečo blog píšem je akýsi návod pre budúcich cestovateľov - teda budem písať o práci, možnostiach a ponukách Kanady, výletoch, proste o všetkom, čo sa môže niekedy niekomu hodiť. Ja osobne som sedel hodiny a hodiny za NB a čítal, študoval nielen oficiálne stánky, ale aj blogy a zážitky ostatných ľudí. Obrovskou mierou k znalostiam prispeli dve tri FB stránky, ktoré predstavím neskôr. Všetky tri sú veľmi cenným zdrojom informácii a poskytujú prehľad o spôsobe života v Kanade.

Či budem viesť blog chronologicky alebo tematicky ešte nie rozhodnuté. Každopádne mojim cieľom prispievať aspoň jedným článkom týždenne.

Kto sme?
Sme veselá partička štyroch ľudí, ktorí si chcú na vlastnú kožu vyskúšať život v Kanade so všetkými pozitívami i negatívami. Všetci máme skúsenosti zo života zo zahraničia, všetci sme mladí ľudia, bez detí, záväzkov. Takže postupne: najmladším členom Misie Kanada je Miška (24), narodená v Čechách, moja krásna priateľka, ktorá sa kvôli mne presťahovala do Bratislavy a verím, že i spoluautorka blogu. Boris (25), charizmatický hospodársky analytik a basketbalový spoluhráč. Dušan (26), univerzálny športovec, Ing. z AT&T, spolužiak zo strednej školy. Všetkých troch si hlboko vážim a na 100% viem, že sa na nich môžem v akejkoľvek situácii spoľahnúť. Obaja chalani sú moji dlhoroční priatelia a nebojím sa povedať, že za nich dám "ruku do ohňa"! Moje meno je Števo (26), politológ, momentálne pracujúci v telekomunikáciách ako dátový analytik, autor blogu.

Moja malá pridaná hodnota!
Táto stať je mojou malou sebareflexiou pred odletom. Napíšem stručne o mojich myšlienkových pochodoch a rozhodnutiu skúsiť svoje šťastie mimo Európy. Bez zbytočných rečí sa priznám, že nosím ružové okuliare, mám sny a ideály. Áno, som idealista a je viac ako pravdepodobné, že realita, ktorá nastane po prílete do Calgary tvrdo dosadne na moje sny a predstavy. A ja s tým počítam. Ja, Števo, 26 ročný mladík s hlavou v oblakoch, no i nohami na zemi. Mám sen mať niekedy svoju vlastnú reštauráciu, ideálne v zahraničí. Ak to bude možné pôjdem po zisku PR v Kanade. Nechcem žiť ani v Čechách, ani na Slovensku. Urobím všetko pre to, aby sa mi to podarilo. Nebojím sa pracovať, nebojím sa vzdelávať! Chcem sa zlepšovať, a to neustále.

Na druhej strane stále vidím a neopomínam možnosť, že sny nevychádzajú a tieto predstavy sa mi tak rýchlo rozplynú ako vznikli. Ak sa napriek mojej snahe nepodarí ostať v Kanade, svet nezanikne. Sú krajiny, ktoré chcem navštíviť - od Škandinávie, cez Brazíliu, výhodnú Áziu až po môj cestovateľský sen, Nový Zéland. Všetko je otvorené. Možnosti sú a jednou krajinou sa nič nekončí, naopak začína!

Napriem nie vysokému veku som strávil cca 16 mesiacov v zahraničí, hlave letá (USA, Írsko). Spojené štáty a tri J1 pobyty mi ukázali  inú mentalitu ľudí, iný kultúrny vzorec, inú politickú kultúru, inú občiansku iniciatívu, iný pohľad na svet. Do Štátov som cestoval vždy na 4 mesiace a táto skúsenosť je a bude pre mňa neoceniteľná, na nezaplatenie. Vždy po návrate na Slovensko som nevedel prísť na chuť Slovákom, ich mysleniu, akoby hlboko zažratému negativizmu. Neviem si zvyknúť tváram pracujúcim v službách, ich výrazu, ktorý hovorí, že ich niekto otravuje a ruší. Tých dôvodov je samozrejme viac, tie však rozpisovať nechcem. Jediným negatívom je ako pre všetkých - vzdialenosť k rodine a kamarátom.

Som veľmi rád, že túžbu neostať na SVK/CZ s Miškou zdieľame našou prvou destináciou je Kanada. Neopísateľne sa tešíme na nové zážitky, ľudí, skúsenosti. Zmena je predsa život!

utorok 22. júla 2014